Bİ ARKADAŞIN AJANS İŞLERİ

“ Benim değil ama bi arkadaşın başından geçti. Yani bence devlet bu ajans işlerine el atmalı. Bunun cemeresini vatandaş çekmemeli. Arkadaşın, işte ben yaşlarda, askerden yeni gelmiş , geçen hafta telefonuna “ Bayanlarla birlikte 20.000 TL gelir elde etmek isteyen Bay çalışma arkadaşları arıyoruz” diye mesaj gelmiş. Sonuçta erkek adam yani.. olabilir.. normal karşılıyorum şahsen ben. Arkadaş ajansa 450 TL veriyor üye oluyor. Ajans buna resim yollayın da demiş. Şimdi yollarsın yani sonuçta bu bi şirket.. Arkadaş işte iyi niyetle yollamış, ajansa kayıt oluyorum diye. Bi saat sonra bunu isminin Menekşe olduğunu söyleyen bi bayan arıyor. İşte; “ajansta resmini gördüm çok etkilendim sana 5000 TL yatırdım, yarın filanca otelde buluşucaz” diye. Arkadaş da bayağı bi yakışıklıdır söylemesi ayıp. Sonra ertesi gün bunu ajanstan arıyorlar “eğer Menekşe hanımla beraber olmak ve hesabınızdaki parayı almak istiyorsanız provizyon ücreti olarak 1300TL yatırmanız gerekiyor” diye. Sonra saat 3- 4 gibi bu sefer isminin Buse olduğunu söyleyen bi başka bayan arıyor diyor ki; “ seni çok beğendim, yarın gece için 4 saatine 4000 yatırdım” diyor. Yani şimdi böyle diyince belki kıllanabilir kişi ama o esnada kitlenmiş mevzuya. Çok normal. Peşinden gene ajanstan randevunun kesinleştirilmesi için talebe karşılık provizyon yatırması isteniyor. Sonra buluşma saatine bi saat varken ajanstan isminin Aleyna olduğunu söyleyen bayan arayıp BDDK’nın paraya el koyduğununu, hesapların askıya alındığını çözülmesi için hem Menekşe hanımım hem de o arkadaşın 3000TL yatırması gerektiğini, randevu gerçekleşince BDDK için ödenen paranında gecelik faiziyle beraber hesabına tekrar yatacağını söylüyor. Burada mevzuya uyanınca biraz küfürleşme falan oluyor. Sonra tehdit ediyorlar arkadaşı “ bayanların senin için yatırdıkları parayı ödemezsen yasal işleme başlayacağız, faiziyle alacağız” diye. Şimdi mesela arkadaşın orada resmi var, açık adı, adresi, ibanı şusu busu var. Tedirgin yani sonuçta. Bi de para da borçmuş bi şekil. Devlet bence bu şekilde ajanslara el atıp vatandaşın mağdur olmasını engellemeli.” İstanbul/2020

Bİ ARKADAŞIN AJANS İŞLERİ’ için 2 yanıt

Add yours

  1. Bunun acik seçik soygunculuk oldugu belli. Arkadaşınızın kolay yoldan para kazanmak yerine helali ile para kazanmak için çalışması konusunda yardımcı olabilirsiniz.

    Beğen

    1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Ancak bu portrelerin hiçbiri benim arkadaşlarım değil. İstanbul sokaklarında rastlaştığım ve hikayelerinin bir kısmını benimle paylaşma inceliği gösteren kişiler. Blogun amacı da bu; İstanbul’un duygu repertuarını oluşturmak, bu kalabalık şehirde yanımızdan geçip gidenlerin parçalı da olsa hikayelerinin bi kısmına tanıklık etmek.

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com ile Oluşturulan Web Sitesi.

Yukarı ↑